NAUJAMETINĖ KAPSULINĖ KOLEKCIJA


Nors visi žinome apie pasaulinę taršą, atliekų perteklių, besaikį išteklių švaistymą ir nuo to kenčiančią ne tik žmoniją, bet ir gamtą, retai kada susimąstome, ką galėtume pakeisti, kad viso to būtų mažiau. Kadangi namuose praleidžiame vis dauiau ir daugiau laiko – kviečiame tvariau žvelgti į išteklius, kuriuos naudojame.

7 BŪDAI SUNAUDOTI MAŽIAU VANDENS 

  1. Rūpinkitės savo buitine technika ir jos vandens nuleidimo bakeliais. Kad jie veiktų tinkamai kilus nesklandumams nedelskite kviesti meistrą, nuolatiniai nuostoliai vandeniu kainuoja brangiau nei meistro paslaugos. 
  2. Panaudotą vandenį (po vaisių daržovių plovimo galima panaudoti dar sykį laistyti augalams ir gėlėms
  3. Įsigykite specialią dušo galvutę su aeratoriumi, šios dažnai padeda sutaupyti ženkliai daugiau vandens besimaudant, nesukeliant papildomo diskomforto dėl silpnesnės srovės. 
  4. Per minutę iš čiaupo vidutiniškai išteka apie 7 litrai vandens. Todėl nors ir atrodo jog rankas arba indus muiluojame labai trumpai, viskas susideda.
  5. Jei gyvenate sodyboje arba nuosavame name, rinkite lietaus vandenį, tokiu būdu sutaupysite laistydami augalus.
  6. Visuomet užtikrinkite kad skalbyklė arba indaplovė yra visiškai užpildyta prieš pradedant ciklą. 
  7. Verdant maistą, pripilkite vandens tik tiek kad šis vos apsemtų. Produktus kuriuos galima virkite garuose, ne tik taupiau bet ir sveikiau.

7 BŪDAI SUKURTI MAŽIAU ŠIUKŠLIŲ

  1. Gerai pagalvokite prieš priimdami plastikinius maišelius, reklamas, skrajutes ir tt. Rinkitės medžiagines alternatyvas vienkartiniams maišeliams. 
  2. Pakeiskite namų apyvokos ir asmens higienos priemones tvaresnėmis. Plastikiniai šiaudeliai gali būti pakeisti ilgaamžiais metaliniais, dantų šepetėliai gali pakesti ilgaamžiais bambukiniais, popieriniai rankšluosčiai medžiaginiais ir tt.
  3. Kompostavimas namie. Patogus būdas natūraliai atsikratyti organinėmis atliekomis bei pamaitinti sodą ar net kambarines gėles. Kompostavimas taip pat įmanomas gyvenant butuose.
  4. Jei dar to nepadarėte – pateikite prašymą komunalinių paslaugų tiekėjams nesiųsti jums popierinių sąskaitų, už paslaugas galite sumokėti internetu.
  5. Stenkitės palaikyti vietinius ūkininkus ir apsipirkti turguje. 
  6. Visuomet pasinaudokite galimybe paaukoti nenešiojamus drabužius nakvynės namams ir kt. labdaros organizacijoms. 

LABDAROS ORGANIZACIJOS

(Vilniaus arkivyskupijos Caritas, LŽNS Vilniaus neįgaliųjų dienos centras, Aukok.lt ir kt). 
  1. Planuokite. Stenkitės kruopščiau planuoti mitybą, pirkinius, keliones ir pan. Taip išvengsite ne tik nereikalingų išlaidų, bet ir rečiau pakliūsite į situacijas kuomet neturėsite galimybės pasirinkti tvaresnių prekių ar produktų

7 BŪDAI NAUDOTI MAŽIAU ELEKTROS ENERGIJOS

  1. Jei gyvenate name, pagalvokite apie stogo saulės baterijų įrengimą.
  2. Nepamirškite naudoti išskirtinai tikslinį apšvietimą. T.y.  kai dienos šviesos nepakanka, naudokite individualųjį tikslinį apšvietimą, pvz., stalines lempas. apšviečiant individualias vietas, vietoje visos patalpos. Ten kur reikalinga apšviesti platų plotą investuokite į buvimo arba judesio detektorius, tokiu būdu ne tik kontroliuosite išlaidas, bet ir ženkliai sutaupysite.
  3. Užtikrinkite kad šaldytuve optimali temperatūra ir jis nėra perkraunamas. Jei šaldiklyje susidarė daugiau nei 5mm ledo sluoksnis. Atitirpinkite šaldiklį, kuo daugiau šaldiklyje ledo tuo daugiau reiks tiekti energijos.
  4. Ištraukite visus nenaudojamus prietaisus iš elektros lizdo.
  5. Pirkdami nauja buitinę techniką, visuomet atkreipkite į energijos suvartojimo reitingo ženklinimą. A – našiausias, G – Mažiausiai našus.
  6. Vėsindami patalpas kondicionieriumi uždarykite visus langus.
  7. Nepamirškite tiesiog pasinaudoti ir „nemokama” šviesa – dienos apšvietimu


NORITE PADARYTI DAUGIAU? 

Susipažinkite su 10 svarbiausių žaliųjų organizacijų Europoje. Su jų veikla galite susipažinti čia – Green 10